17 Şubat 2011 Perşembe

Blue Fun, Blue tights..

Bugün Imaginarium of Doctor Parnassus filmini izlerken aklıma birden uzun süre önce alıp da bir türlü deneme fırsatı bulamadığım mavi çoraplarım geldi. Nasıl değerlendirsem diye düşünürken aklıma farklı 2 konsept geldi.
Öncelikle kırmızı-mavi gerçekten birbirine çok yakışıyor. Hatta mavinin tonu ne kadar parlemente yaklaşırsa ikisinin lezzeti daha bir başka oluyor. Bu arada sarıdan uzak durun çünkü her an bir superman havası sezilebilir sizden:))

Today, while i was watching Imaginarium of Doctor Parnassus, suddenly, i remembered my blue socks which i bought but i had never tried. When i thought how i can use it then i decided to try them with 2 concepts.
Firstly, red and blue suit beautifully to eachother. Morever if blue turn to dark blue or parlement, they give very good taste:) By the way, keep far from yellow, because it causes a superman effect on you:)


Elbise topshop, çorap penti
Topshop dress, Penti socks
2. konsepti ise; kardeşimin atılacaklar torbasını karıştırırken buldum. Daha sonra o torbadan benim dolabıma terfi etti. Elbise biraz geniş olduğu için onu kuşakla kombine etmeye karar verdim. İştee size zavallı ama şanslı elbise ve yine mavi çoraplarım.

I found the second consept when i was searching my sister's old goods bag. This dress is very lucky because it has promoted to my wardrobe from the old goods bag. The dress is very large to suit for me therefore i decided to combine it with belt. Hereee my poor but lucky dress and again my blue socks:)Elbise vintage, kemer vintage
Vintage dress and belt

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sayfalar

Hakkımda

Fotoğrafım
Sometimes stylish/Sometimes casual but always specific; Sometimes lover/Sometimes hater but always try to love; Sometimes dreamer/Sometimes realist but always in her world; Sometimes reckless/Sometimes conscious but always try to find treasure of universe; Sometimes happy/Sometimes unhappy but always try to find eternal happiness.....
Blogger tarafından desteklenmektedir.